Stévia Rebaudiana Bertoni

Stévia Rebaudiana Bertoni je rastlina pochádzajúca z paraguaja a je 300- krát sladšia ako cukor.Je vhodná pre diabetikou a predáva sa v troch rôzných podobách: kvapky, drť a prášok na čisto prírodnej báze.Môže sa pridávať do čaju, rôznych koláčov a do varenia a predáva sa v nasledujúcej kapacite:

Kvapky: 25 ml

            30 ml

            50 ml

A je číra a tmavá.

 

Drť: 50 g

       30 g

 

Prášok: 30 g

Dnes už viac ako dve miliardy ľuďí vo svete - presovšetkým diabetici používajú ako nealkorické sladidlo extrakt z listov Stévie -EiraCaa. Indiáni v Južnej Amerike iné nekalorické sladidlo ani nepoznajú. Všade vo svete sa extrakt z listov tejto rastliny používa ako nekaloické sladidlo, len v štátoch Európskej únie sa zatiaľ ako nekalorické sladidlo neschválilo. Pod názvom EiraCaa, čo je indiánsky názov rastliny Stévia Rebaudiana Bertoni, je vyrobený kozmetický produkt vo forme ústnej (alebo pleťovej) vody, pretože sa ako sladidlo sa extrakt zo Stévie predávať oficiálne nemôže. Na slovensku sa predáva pod názvom Via Stevia. V ústach ale zamedzuje kvasným procesom a pôsobeniu niektorých organizmov,ktoré spôsobujú zubný kaz. Potravinova komisia Európskej únie Stéviu a produkty z nej ako potraviny zatiaľ neschválila...Je to pravdepodobne dôsledok pôsobenia finančne silných lobistických skupín... Ako nekalorické sladidlo by mala byť Stévia schválená v Európskej únií v roku 2010. Aj človek ktorý nie je diabetik môže úspešne s týmto produktom sladiť nápoje a znížiť si tým kalorickú záťaž organizmu. Mať dobrý pocit že nadbytok cukru v potrave znižujeme, a lepšie sa aj cítiť - stojí za to. Myslíme si že je to dobrý pocit, keď  v našom prechemizovanom živote mnohým ľuďom ktorí sa k Stévii dostanú tento produkt pomôže a skvalitní im vitalitu života najmä tým, že prestanú byť na chemickom sladení závislý.

Ak je zvykom odovzdať dobrź informáciu svojím známym tak verím že je to práve táto správa. Pretože môžete pomôcť.Ďakujem.

Ak máte záujem o tento produkt, kliknite na odkaz.www.stevia.interhouse.sk

 

Stévia v kozmetike a medicíne

Steviozidy - diterpénové glykozidy sa nachádzajú v listoch rastliny Stévia rebaudiana, Bertoni. Vlasťou tejto rastliny sú pralesy južnej Ameriky. V druhej polovici XX. Storočia sa pestovanie tejto rastliny rozšírilo do Japonska, Číny, do mnohých ázijských štátov, Indie, Ruska, ba aj do Afriky. Stévia sa v súčasnej dobe pestuje najmä pre obsah steviozidov, ktoré sú vynikajúcim nekalorickým sladidlom pre diabetikov a ľudí obéznych. Steviozidy majú veľmi široké využitie najmä v potravinárskom priemysle, ale ako ukázali výsledky výskumu aj v kozmetickom priemysli.

Listy Stévie okrem steviozidov (je to skupina viac ako 8 dierpénových glykozidov) obsahujú aj rad ďalších zlúčenín, ktoré dávajú tejto rastline unikátne kozmetické a liečebno-profylaktické vlastnosti. Sú to najmä flavonoidy, vodorozpustné chlorofyly A a B, xantofyly, oxiškoricovú kyselinu, neutrálne vodoroz-pustné oligosacharidy, voľné uhľohydráty, 17 amínokyselín, (z toho 8 esenciálnych), vitamíny O, E, K, P, A, C, beta-karotén (provitamín A), tiamín (vitamín B), riboflavín, saponíny, proteín, vlákninu, triesloviny, 53 rôznych éterických olejov, anorganické prvky ako fosfor, vápnik železo, horčík, chróm, kobalt, selén, kremík atď.

Ukrajinskí autori uvádzajú, že extrakt z listov zvyšuje imunitu a z tela vyplavuje rádionuklidy. Preto listy Stévie použili ku sladeniu čaju pre robotníkov, ktorí pracovali na likvidácii následkov výbuchu a atómovej elektrárni v Černobyle.

Sú údaje aj o tom že v Japonsku po zhodení atómovej bomby Američanmi bola stévia zaregistrovaná ako prostriedok na ochranu národa a bolo zakázané ju vyvážať. 

V súčasnej dobe sa listy stévie a extrakt z listov v širokej miere používa v potravinárstve, farmácii ale mimo krajín EU. V poslednom čase sa rozšírilo využitie extraktu z listov Stevie aj v kozmetike. 

Výskumné práce z oblasti medicíny ukázali, že listy stévie (tmavý extrakt) má liečebne-profilaktický účinok napr. pri ateroskleróze, pretučnenosti, pri žalúdočných a črevných chorobách, zabraňuje hypo- a -hyper glykemickým stavom, normalizuje činnosť fermentov a organizme, ktoré potom normalizujú látkovú výmenu. Extrakt je výborným antioxidantom – viaže voľné radikály, neutralizuje ich pôsobenie, znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi, spevňuje bunky kože a obnovuje ich elasticitu. Zistil sa tiež vplyv steviozidov na činnosť pečene, na zlepšenie trávenia, steviozidy bránia vytváraniu žalúdočných vredov, zvyšujú imunitu, zlepšujú spánok a činnosť mozgu. Výskum dokázal, že stévia a steviozidy sú pre ľudské zdravie úplne neškodné, nemajú mutagenné ani karcinogénne pôsobenie. 

Vodný extrakt listov Stévie je vynikajúcim prostriedkom pre ošetrovanie kože, ničí baktérie, ktoré vyvolávajú zápaly tukových žliaz a tvorbu akné. Pleťová maska vodným roztokom zmäkčuje kožu, robí ju pružnou, spomaľuje vznik vrások a znižuje výskyt rôznych zápalov. V ľudovej medicíne miestni indiáni v Brazílii a v Paraguaj extrakt používajú pri liečení rán, žalúdočných vredov, pri zápale ďasien, výskytu karies zubov atď. V súčasnej dobe sa niekde extrakt z listov používa ako prídavok do zubných pást, ústnej vody a ako kozmetický prípravok pri ošetrení kože tváre lebo má omladzujúci účinok. 

V kozmetike sa koncentrát z listov používa pri výrobe mydla a vlasových šampónov. Pri používaní týchto prostriedkov sa spomaľuje proces šedivenia, vlasom ostáva ich pôvodné sfarbenie, eliminuje sa tvorba šupín, zlepšuje sa stav kože a lesk vlasov. Koncentrovaný extrakt sa môže pridávať priamo do už hotového tekutého mydla, alebo šampónu. Pri umývaní vlasov sa odporúča napred vlasy umyť bežným šampónom, pri druhom umývaní šampónom sa pridá koncentrát steviozidov, vlasy sa omyjú, šampón s pridaním extraktu sa nechá niekoľko minút pôsobiť. Po uplynutí tejto doby sa vlasy môžu umyť. Keď sa extrakt používa ako pleťová maska koža sa zjemňuje, napína sa, pričom súčasne sa liečia rôzne kožné vady vrátane akné. Ak sa použije extrakt (tmavá tekutina) na tvár, treba extrakt jemne vatou alebo prstami rozotrieť, nechať vyschnúť a pôsobiť minimálne 30 až 60 minút, prípadne aj cez noc.

Kvapka roztoku stévie sa môže použiť priamo na miesto poškodenej kože - pukliny, rezné ranky, alebo bo-ľavé miesto. Extrakt sa niekde používa aj v prípade výskytu seborey, na popraskané pery alebo boľačky na ústach, na liečenie rôznych zápalov kože a ekzémov. Niekoľko kvapiek extraktu ak sú nanesené na porezané poškodené miesto alebo ranu sa tieto rýchlejšie hoja. Sú údaje aj o tom, že pri sústavnom používaní extraktu sa liečia žalúdočné vredy, pri čom nevznikajú jazvy. Pri kusnutí hmyzom (napr. komárom) a po natretí miesta roztokom už po 30-40 sekundách cítiť úľavu. Roztok sa ľahko zmýva mydlom a teplou vodou. Sú údaje aj o tom, že miestni indiáni používajú extrakt aj pri očistení organizmu od cudzopasných červov. 

Zistilo sa, že extrakt steviozidov potláča rast Streptococcus mutans, Protens vulgaric, Prendomonas caruzinosa a iných mikroorganizmov. Tieto vlastnosti sa využili pri zaváraní rôznych potravín ako aj pri výrobe ústnej vody a zubnej pasty.

Na americkom trhu sa výrobky s extraktom zo stévie predávajú pod rôznymi názvami - napr. Skincare, SunRider, Cream of Coco Hair and Body Shampoo, mydlo sa dobre spája s koncentrátom z listov stévie. V odbornej literatúre sa nachádzajú údaje o mnohých kozmetických prípravkoch s obsahom extraktu z listov Stevia rebaudiana, Bertoni. 

Potvrdilo sa, že stévia a steviozidy sú pre ľudské zdravie úplne neškodné, nemajú mutagénne ani karcinogénne pôsobenie. 

Listy Stévie a extrakt z listov už stovky rokov používajú miestni indiáni bez vedľajších negatívnych účinkov a Japonsko už viac ako 30 rokov. 

Vedci, ktorí sledovali pôsobenie steviozidov na ľudský organizmus nezistili žiadne negatívne vplyvy. Vo svojej vedeckej správe Dr. Daniel Mowrey napísal: v Japonsku v priebehu výskumu a sledovania účinku stévie - extraktu na zdravie človeka bolo vykonané veľké množstvo pokusov. Overovalo sa aj použitie ako sladidla. Všetky pokusu v ktorých sa overoval účinok stévie alebo steviozidu či už overovania použitého množstva, alebo s rámci rôznych potravín, na bunečnej alebo membránovej úrovni, pôsobení na činnosť enzýmov alebo dokonca chromozómov boli vždy negatívne. neboli zistené žiadne karcinogénne vplyvy, vrodené vady a chronické ochorenia. 

Zero kalórií prirodzene sladší ako trstinový cukor. 
• FDA , USA has approved the use of Stevia as a dietary Supplement. • FDA, USA schválil použitie Stevia ako Doplnok stravy. 
• Extremely useful for diabetics / Restores Pancreas's function, lowers high blood sugar levels. • Mimoriadne užitočný pre diabetikov / Obnoví Pankreas je funkcia, znižuje vysokú hladinu cukru v krvi. 
• Lowers High Blood Pressure / good for Hyper Tension. • Slúži vysoký krvný tlak / dobrý Hyper Tension. 
• Non Addictive Sweetner for Children. • Non Addictive Sweetner pre deti. 
• Improves Digestion and Intestinal function. • Zlepšuje trávenie a črevnej funkcie. 
• Stevioside (the sweet compound inside the Stevia) acts directly on the Pancreatic.
• STEVIOSIDE (sladké zlúčenina vnútri Stevia) ide priamo o pankreatické. 
• Beta – Cells to secrete insulin & have a potential roll as Anti hyperglycemic agents in the treatment of Type-II diabetes.
• Beta - bunky vylučovať inzulín mať potenciálny & roll ako Anti hyperglycemic agentov pri liečbe cukrovky typu-II. 
• Stevia also reduces cravings for tobacco & alcohol. 
• Stevia tiež znižuje túžbu na tabak a alkohol. 
• Research clearly shows that microbes known to cause Karies & other dental problems do not thrive in the presence of non nutritive Stevia constituents.
• Výskum jasne ukazuje, že mikróby známe, že spôsobujú Karies a ďalšie problémy so zubami nemajú prosperujú v prítomnosti iných ako Stevia výživných zložiek. 
• Stevia has been used in the treatment of Acne, eczema & dermatitis, Pure.
• Stevia bola použitá pri liečbe akné, ekzém & dermatitída, Pure. 
• Stevia has also been for minor cuts & abrasions reducing chances of scarring.
• Stevia bola aj za drobné krátenie & odreniny znížiť šance na zjazvenie. 

Legislatíva SR a EU nedovoľuje stéviu používať ako sladidlo alebo potravinový doplnok.

© 2009 Všetky práva vyhradené. Posledná zmena: 17.3.2011.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode